IUI

Intrauterininė inseminacija  (trumpinys -IUI) – tai neskausmingas, specialiai paruoštos vyro spermos sušvirkštimas tiesiai į gimdą ovuliacijos metu, t.y. spermatozoidai patenka tiesiai į gimdą pačiu vaisingiausiu ciklo metu. Kitaip tariant, padedama spermatozoidams surasti teisingą kelią, kadangi kartais jiems patiems pasiekti kiaušintakius būna sunku. Inseminacija yra atliekama naudojant ploną plastiko kateterį, įvedant jį per makštį ir gimdos kaklelį. Procedūra yra greita ir daugumoje atvejų visai neskausminga.

IUI gali būti atliekamas natūraliame moters cikle ovuliacijos metu arba stimuliuojant ovuliaciją vaistais. Gali būti atliekamos viena arba dvi IUI vieno mėnesinių ciklo metu.
Indikacijos IUI taikymui:
·    Moters gimdos kaklelio patologija – susiaurėjimas;
·    Imuninis nevaisingumas – partnerių imuninis nesuderinamumas tarpusavyje, kai į makštį patekę spermatozoidai ir toliau nukeliavę į gimdos kaklelio gleives, netenka judrumo;
·    Kai vyro sperma yra subfertili (vaisingumas yra sumažėjęs, tačiau gali apvaisinti moterį: koncentracija mažesnė nei 20 milijonų mililitre ir progresyvus judrumas – judantis pirmyn - mažesnis nei 50% pagal PSO rekomendacijas).

IUI taikymo sąlygos:
 
·    Pratekami moters kiaušintakiai;
·    Natūrali arba vaistais stimuliuota ovuliacija;
·    Kai bendras judrių spermatozoidų kiekis ejakuliate yra ne mažiau 5 mln.
 
IUI efektyvumas:

IUI efektyvumas vieno ciklo metu yra 10-15 %. Sveikos poros tikimybė pastoti natūraliame cikle yra tik 20%. Rekomenduojama atlikti 6 IUI ir jei moteriai nepavyksta pastoti, toliau siūloma kitas gydymo būdas - pagalbinis apvaisinimas IVF.
 
IUI gydymo eiga
 
·    Pirminė gydytojo konsultacija ir poros nevaisingumo priežasčių ištyrimas;
·    Hormoninė stimuliacija. Moteriai yra skiriama neintensyvi hormoninė stimuliacija, siekiant reguliuoti kiaušialąstės brendimą ir prognozuoti ovuliacijos laiką;
·    Folikulų augimo sekimas ultragarsu. Siekiant nustatyti tinkamiausią laiką inseminacijai, ultragarsu moteris stebima kelis kartus stimuliacijos metu. Inseminacija dažniausiai atliekama apie 14-15 ciklo dieną;
·    Tikslus ovuliacijos nustatymas. Siekiant užtikrinti, kad ovuliacija ir inseminacija vyktų tiksliai tuo pačiu metu - subrendus folikulams (iki 18-23 mm dydžio) suleidžiama HCG injekcija (Ovitrelle ar Pregnyl) ir tuomet po 24-36 val. įvyksta ovuliacija, kada ir atliekama IUI procedūra;
·    Nėštumo testas. Praėjus 14-ai dienų po IUI atliekas nėštumo testas arba HCG kraujo tyrimas.
 
Sėkmingam gydymui svarbu, kad moters gimdos ir kiaušintakių funkcija būtų normali. Kiaušintakiai turi būti praeinami. Kiaušintakio ampulinis galas turi sugebėti priimti kiaušialąstę įvykus ovuliacijai ir transportuoti apvaisintą kiaušinėlį (embrioną) į gimdą, kur jis turi įsitvirtinti ir vystytis į vaisių.

IUI efektyvumas

IUI efektyvumas vieno ciklo metu yra 10-15 %. Sveikos poros tikimybė pastoti natūraliame cikle yra tik 20%. Rekomenduojama atlikti 6 IUI ir jei moteriai nepavyksta pastoti, toliau siūloma kitas gydymo būdas - dirbtinis apvaisinimas IVF.